Szybkie tempo życia, przytłaczająca ilość obowiązków i brak czasu na odpoczynek stanowią częstą przyczynę braku komfortu psychicznego. W celu odstresowania wiele osób sięga po alkohol, narkotyki, jedzenie. Jednym ze stosunkowo nowych uzależnień jest zakupoholizm, którego objawy rozwijają się stopniowo i często bywają lekceważone. Nałóg ten polega na natrętnym kupowaniu rzeczy, które danej osobie w ogóle nie są potrzebne. Do utraty kontroli nad własnym zachowaniem prowadzą czynniki psychologiczne, ale coraz częściej podkreśla się też wpływ konsumpcjonizmu. Odpowiednio wcześnie rozpoczęte leczenie pozwala uchronić chorego przed negatywnymi skutkami zakupoholizmu, do których należą konsekwencje finansowe, zdrowotne i emocjonalne.
Co to jest zakupoholizm i na czym dokładnie polega?
Kompulsywne kupowanie to nałóg charakteryzujący się obsesyjnym, nieprzemyślanym oraz dysfunkcjonalnym robieniem zakupów. Zakupoholizm na początku daje mało charakterystyczne objawy, przez co pacjenci zbyt późno zgłaszają się na leczenie. Większość z nich przyznaje, że uzależnienie stanowi formę rozładowania wewnętrznego napięcia, problemów, frustracji, stresów. Nabycie nowego produktu przynosi krótkotrwałą poprawę humoru i daje złudne poczucie szczęścia. Podobnie jak inne uzależnienia behawioralne nałóg wiąże się z pewnym utrwalonym schematem zachowania. Po początkowej euforii pojawiają się objawy w postaci rozczarowania, wstydu, wyrzutów sumienia i spadku samooceny. Na zakupoholizm cierpią nie tylko osoby dorosłe. Na terapie do specjalistycznych ośrodków leczenia uzależnień z roku na rok trafia coraz więcej nastolatków.
Jakie objawy mogą wskazywać na uzależnienie od zakupów?
Do tej pory nie przyjęto powszechnie obowiązujących kryteriów kompulsywnego kupowania. Istnieją jednak pewne objawy, które można zaobserwować u jednostek z zakupoholizmem. Trzeba pamiętać, że nałóg rozwija się stopniowo i pierwsze symptomy są trudne do zaobserwowania. Osoba chora wraz z postępem uzależnienia:
- poświęca coraz więcej czasu i środków finansowych na zakupy,
- dąży do osiągnięcia przyjemności poprzez kupowanie,
- wydaje pieniądze na rzeczy, na które ją nie stać,
- przesadnie myśli o finansach,
- jest rozdrażniona w momencie, kiedy nie ma możliwości zrobienia zakupów.
Natręctwu kupowania często towarzyszą też objawy typowe dla zaburzeń kontroli impulsów, które wiążą się nieodpartą chęcią wykonywania szkodliwej czynności. W takiej sytuacji bardzo ważne jest odpowiednio zaplanowane leczenie, które powinno uwzględniać zachowania obsesyjno-kompulsywne pacjenta.
Czym może grozić nieleczony zakupoholizm?
Problemu natrętnego kupowania nie powinno się lekceważyć, gdyż z biegiem czasu uzależnienie może przynosić coraz więcej negatywnych skutków. Nieleczony zakupoholizm wiąże się nie tylko z konsekwencjami finansowymi przejawiającymi się uszczupleniem budżetu i popadaniem w coraz większe długi. Towarzyszących mu objawów nie należy ignorować, ponieważ mogą one prowadzić do poważnych następstw zdrowotnych. Osoby zmagające się z kompulsywnym kupowaniem doświadczają zaburzeń emocjonalnych, depresji, niepokoju, lęku. Uzależnienie od zakupów daje objawy o różnym nasileniu, przez co niekorzystnie wpływa na wiele aspektów życia chorego. Dlatego ważne jest, aby uzależniony jak najszybciej trafił pod opiekę wykwalifikowanego specjalisty i rozpoczął leczenie nałogu.
Jak przebiega leczenie zakupoholizmu w Osadzie Empatia?
Nasz prywatny ośrodek Osada Empatia to miejsce, w którym pomagamy pacjentom na wielu płaszczyznach. Osoby, które trafiają do nas na leczenie zakupoholizmu, mogą liczyć na indywidualne podejście w aspekcie fizycznym, emocjonalnym oraz społecznym. Podopiecznym podczas pobytu w placówce proponujemy nie tylko oddziaływanie psychoterapeutyczne, ale także farmakoterapię, ergoterapię, jogę, zajęcia sportowe, medytacje, spacery. Wszystko po to, by uświadomić im podłoże problemu, pomóc zmienić sposób myślenia oraz pokazać, jak można sobie radzić z emocjami pojawiającymi się w trakcie natrętnego kupowania. Leczenie nałogu, jakim jest zakupoholizm, składa się z wielu etapów, ale właściwie poprowadzone pozytywnie wpływa na zdrowe psychiczne pacjenta oraz wiele innych sfer jego życia.