Osoby opuszczające zamknięty ośrodek leczenia uzależnień powinny mieć świadomość, że okres wychodzenia z nałogu jeszcze się nie skończył. Wciąż zagrożeniem będą bowiem nawroty uzależnienia, które według statystyk przytrafiają się nawet połowie osób po zakończonej terapii odwykowej. W zapobieganiu tym nawrotom pomaga rutyna dnia codziennego. Sprawdź, na czym ona polega i dlaczego ma tak duże znaczenie.
Spis treści
Dlaczego rutyna jest kluczowa w zapobieganiu nawrotom?
Uzależnienie jest chorobą przewlekłą, co oznacza, że nawet skutecznie przeprowadzona terapia odwykowa nie gwarantuje stuprocentowego wyleczenia. Nawet po długotrwałym okresie abstynencji mogą nastąpić nawroty uzależnienia, a więc np. sięgnięcie ponownie po alkohol lub narkotyki, czy też podjęcie patologicznych zachowań.
W każdym dobrym ośrodku leczenia uzależnień pacjenci po zakończonej terapii otrzymują indywidualny plan zapobiegania takim nawrotom nałogu. Obejmuje on przede wszystkim wskazówki, jak rozpoznać ich symptomy, a także konkretne instrukcje, jak sobie z nimi radzić.
Jedną z metod zapobiegania nawrotom jest rutyna, a więc funkcjonowanie według określonego schematu każdego dnia. Jest ona bardzo ważna, ponieważ:
- uczy samodyscypliny,
- pomaga budować zdrowe nawyki,
- wprowadza porządek, przez co obniża poziom stresu,
- eliminuje uczucie pustki i niepokoju, a więc najczęstszych wyzwalaczy nawrotu nałogu.
Budowanie skutecznej rutyny dnia codziennego
Osoba wychodząca z uzależnienia powinna pracować nad zbudowaniem rutyny dnia codziennego. Jak to zrobić? Najlepiej zacząć od zaplanowania każdego dnia, poprzez spisanie kolejnych czynności do wykonania. Przy sporządzaniu takiego planu warto pamiętać, by był on realistyczny i dostosowany do faktycznych potrzeb. W takim planie warto uwzględnić m.in.:
- stałe pory wstawania i kładzenia się spać,
- te same godziny posiłków,
- określony czas na obowiązki zawodowe i domowe,
- czas na przyjemności np. hobby czy aktywność fizyczną.
Aby wypracować rutynę dnia codziennego, warto także każdego dnia oznaczać w swoim planie wykonanie kolejnych czynności. Zapewni to poczucie satysfakcji, a także kontroli nad swoim życiem.
Rola zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej
W swoim codziennym planie dnia należy uwzględnić zdrowe nawyki, a przede wszystkim czas na aktywność fizyczną. Odgrywa ona ogromną rolę w leczeniu uzależnienia, ponieważ wpływa na układ nagrody w mózgu w podobny sposób jak substancje uzależniające. Wyzwalając wydzielanie endorfin, obniża też poziom stresu i poprawia ogólne samopoczucie. Właśnie dlatego codzienne uprawianie ulubionego sportu może zapobiec nawrotom uczucia głodu alkoholowego lub narkotykowego.
Równie ważną rolę odgrywa zdrowe odżywianie. Zbilansowana dieta pomaga przede wszystkim zregenerować i wzmocnić organizm wyniszczony nałogiem. Warto tutaj pamiętać, że ważna jest też regularność posiłków, a więc nic innego jak rutyna w ich spożywaniu.
Znaczenie regularności w terapii i wsparciu społecznym
Regularność w terapii uzależnień ma ogromne znacznie, ponieważ jej istotą jest zmiana dotychczasowego stylu życia i złych nawyków. Ta regularność dotyczy także spotkań z terapeutą i grupą wsparcia, które powinny odbywać się także po zakończeniu leczenia odwykowego w ośrodku zamkniętym. Takie spotkania są konieczne, ponieważ utrwalają nowe wzorce zachowania, a także pomagają w radzeniu sobie z problemami dnia codziennego, które mogą być wyzwalaczami nawrotu uzależnienia. Niestety wiele osób z czasem dochodzi do wniosku, że ich problem z nałogiem został rozwiązany i w związku z tym mogą sobie odpuścić uczęszczanie na spotkania terapeutyczne.
Monitorowanie postępów i dostosowywanie rutyny
Jak już wspomnieliśmy, budowanie rutyny dnia codziennego powinno polegać nie tylko na planowaniu, ale także na weryfikacji wykonania swoich założeń. Takie monitorowanie postępów pomaga w terapii, ale też w coraz lepszym dostosowywaniu rutyny do swoich potrzeb. Warto bowiem swój plan dnia modyfikować, tak aby np. eliminować z niego czynności wpływające negatywnie na nastrój lub powodujące frustrację, czyli mogące także spowodować powrót nałogu.
Rutyna pomaga również w identyfikacji symptomów nawrotu choroby. W takim przypadku warto od razu udać się po pomoc do specjalisty, który może zaproponować odpowiednią terapię. Takiego wsparcia udzieli Ci ośrodek odwykowy Empatia Osada, który specjalizuje się w leczeniu różnych uzależnień.