Poprawa materialna życia, a także nieograniczona dostępność różnorodnych towarów spowodowały, że w Polsce coraz częściej mamy do czynienia ze zjawiskiem, które jest określane mianem natrętnego kupowania. Zakupoholizm zwykle zaczyna się niewinnie i dotyczy osób w okresie nastoletnim oraz we wczesnej dorosłości. Jego konsekwencje mogą być bardzo poważne. Jednostki, które zmagają się z tym nałogiem, doświadczają osamotnienia, zaburzeń lękowych, poczucia wewnętrznej pustki. Jak pomóc osobie dotkniętej zakupoholizmem? Kto może rozpocząć terapię w ośrodku leczenia uzależnień? Odpowiedzi na te i inne pytania zawarliśmy w tekście.
Spis treści
- Różne oblicza uzależnień behawioralnych
- Kiedy zaczyna się zakupoholizm?
- Jak pomóc osobie uzależnionej od kupowania
- Terapia i leczenie zakupoholizm
- Prywatny ośrodek leczenia uzależnień
Różne oblicza uzależnień behawioralnych
Psychoterapeuci zgodnie twierdzą, że w dzisiejszych czasach coraz powszechniejsze stają się zaburzenia zachowania o charakterze nałogowym, które nie są związane z przyjmowaniem środków psychoaktywnych. Uzależnienia behawioralne, bo o nich mowa, na ogół dotyczą czynności regularnie wykonywanych na co dzień. Do często diagnozowanych nałogów należy między innymi zakupoholizm, który polega na nadmiernym i nieprzemyślanym nabywaniu nowych, zwykle zbędnych przedmiotów. Podobnie jak wiele innych szkodliwych zachowań wywołuje długotrwałe i negatywne konsekwencje w wielu obszarach ludzkiego funkcjonowania. Za rozwój tego nałogu odpowiadają czynniki psychologiczne, biologiczne, społeczne oraz kulturowe. Niepohamowana potrzeba robienia zakupów w większości przypadków stanowi sposób na redukcję stresu, rozładowanie wewnętrznego napięcia i oderwanie się codziennych problemów.
Kiedy zaczyna się zakupoholizm?
Jak już wspomnieliśmy we wstępie, kompulsywne kupowanie zazwyczaj zaczyna się niewinnie. Osoby, które trafiają do ośrodków leczenia uzależnień behawioralnych, często przyznają, że nabywanie nowych rzeczy przynosi im uczucie przyjemności, a także daje energię do walki z obniżonym nastrojem, stresem czy depresją. Pozytywne emocje są jednak krótkotrwałe. Zaraz po nich pojawia się bowiem poczucie winy, smutek oraz wstyd z powodu utraty kontroli nad swoim zachowaniem. Po pewnym czasie zakupoholizm przeradza się w poważny problem, który wymaga specjalistycznego leczenia.
Jak pomóc osobie uzależnionej od kupowania?
Robienie zakupów staje się nałogiem w momencie, kiedy towarzyszy mu uczucie napięcia i przymusu, czyli tzw. głodu. Zakupoholicy mają tendencję do powtarzania nałogowej czynności bez względu na okoliczności, debet na koncie, sprzeciw rodziny. Z pewnością zakupoholizm to dość specyficzny rodzaj uzależnienia i wiele osób nie wie, jak pomóc osobie dotkniętej patologicznym zachowaniem. Najlepsze, co można zrobić w takiej sytuacji, to namówienie bliskiej osoby na terapię pod okiem specjalistów. Bardzo ważne jest także uświadomienie takiej osobie konieczności wprowadzenia zmian. Mogą one polegać np. na zabieraniu na zakupy określonej sumy pieniędzy, omijaniu wyprzedaży, galerii handlowych. Warto też zachęcić zakupoholika, by znalazł sobie inne hobby niż robienie zakupów.
Terapia i leczenie zakupoholizmu
Jedną z najlepiej opracowanych strategii stosowanych w terapii tego nałogu jest psychoterapia poznawczo-behawioralna. Może być ona prowadzona zarówno w formie spotkań indywidualnych, jak i grupowych. By otrzymać fachową pomoc i wsparcie, najlepiej odwiedzić specjalistyczny ośrodek leczenia uzależnień. Terapia polega na stopniowej nauce kontrolowania nałogowych impulsów, które zmuszają pacjenta do kompulsywnego kupowania zbędnych przedmiotów. W trakcie spotkań ze specjalistą osoby chore mogą również skoncentrować się na zmianie przekonań dotyczących siebie oraz poczucia własnej wartości.
Prywatny ośrodek leczenia uzależnień
By wyjść z nałogu określanego mianem natręctwa kupowania, potrzebna jest minimalna chęć do zmiany. Po zdiagnozowaniu i nazwaniu problemu najlepiej zgłosić się na terapię prowadzoną przez specjalistę. Jednym z miejsc, w którym osoby zmagające się z zakupoholizmem, mogą otrzymać fachową pomoc, jest ośrodek leczenia uzależnień Osada Empatia. Każdy przypadek wymaga indywidualnego podejścia i rozmowy z psychoterapeutą, a jej następstwem powinna być psychoterapia. Spotkania z terapeutą mogą pomóc pacjentowi zrozumieć przyczynę swoich problemów, emocji oraz zachowań.