Zaburzenia nastroju towarzyszą człowiekowi od zawsze. Trzeba jednak umieć odróżnić smutek od depresji – poważnej choroby psychicznej, z którą zmaga się coraz większa liczba osób w różnym wieku. O ile chwilowe złe samopoczucie zwykle nie zakłóca codziennego funkcjonowania, to zaburzenia depresyjne potrafią spowodować, że nawet najprostsze obowiązki stają się dla chorego ogromnym ciężarem. Jakie są najczęstsze przyczyny tego schorzenia? Przy jakich objawach warto zgłosić się po pomoc i jak przebiega diagnoza choroby w prywatnym ośrodku leczenia depresji? Odpowiedzi na te i inne pytania zawarliśmy w tekście.
Spis treści
- Poznaj najczęstsze przyczyny depresji
- Przy jakich objawach zgłosić się po pomoc?
- Diagnoza choroby – jak przebiega?
- Pierwsza wizyta, pierwsza terapia
- Wiesz więcej o diagnozie depresji
Poznaj najczęstsze przyczyny depresji
Wśród powodów, dla których ludzie zmagają się z tym schorzeniem psychicznym, najczęściej wymienia się czynniki psychologiczne, biologiczne oraz środowiskowe. Zdaniem lekarzy bezpośrednią przyczyną depresji są zaburzenia w funkcjonowaniu serotoniny i innych neuroprzekaźników w mózgu. Ponadto do wystąpienia choroby może przyczynić się też nadmierny stres (np. wywołany nagłą utratą bliskiej osoby, wypadkiem, trudną sytuacją rodzinną), doświadczenie odrzucenia przez członków rodziny lub grupy rówieśniczej, przemoc, uzależnienie od narkotyków i alkoholu. Prawdopodobieństwo rozwoju zaburzeń depresyjnych zwiększają też niektóre choroby, w tym między innymi cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, zapalenie jelit, astma oraz niedoczynność tarczycy.
Przy jakich objawach zgłosić się po pomoc?
Zaburzenia depresyjne mają wiele twarzy. Oznacza to, że różni ludzie przechodzą tę chorobę inaczej. Do najbardziej typowych objawów depresji zalicza się obniżenie nastroju, smutek oraz zniechęcenie. W przebiegu tego schorzenia mogą jednak także wystąpić takie symptomy jak:
- drażliwość i złość,
- utrata wiary w siebie i we własne możliwości,
- negatywne spojrzenie na przyszłość,
- zaburzenia koncentracji i uwagi,
- brak apetytu,
- zmniejszenie zainteresowań.
W tym miejscu warto też zwrócić uwagę na tzw. uśmiechniętą depresję. Osoby nią dotknięte okazują na co dzień stabilność emocjonalną, ale w rzeczywistości skrywają w sobie uczucie pustki, smutku oraz beznadziejności.
Diagnoza choroby – jak przebiega?
Jeszcze do niedawna sądzono, że zaburzenia depresyjne występują tylko u ludzi dorosłych. Tymczasem, jak się okazuje, do prywatnych ośrodków leczenia depresji trafiają coraz młodsze osoby, w tym dzieci oraz młodzież. Prawidłowe zdiagnozowanie choroby na wczesnym etapie jest bardzo ważne, ponieważ chroni przed jej cięższymi symptomami takimi jak myśli samobójcze oraz inne zachowania autodestrukcyjne. Diagnozę może postawić tylko lekarz. Postawienie rozpoznania zaburzeń depresyjnych musi mieć dalszy ciąg w postaci odpowiednio zaplanowanego leczenia. Szczegółowa terapia zwykle jest uzależniona od postaci schorzenia oraz od stopnia nasilenia objawów. W przypadku łagodnej depresji zwykle zalecane jest stosowanie psychoterapii, która może odbywać się w formie indywidualnych lub grupowych spotkań z terapeutą. W przypadku ciężkiej choroby poza oddziaływaniem psychoterapeutycznym często konieczne jest włączenie farmakoterapii.
Pierwsza wizyta, pierwsza terapia
Psychoterapia jest przeznaczona dla wszystkich, którzy nie są w stanie samodzielnie poradzić sobie z obniżonym nastrojem. Osoby, które do tej pory nie korzystały z tej formy pomocy, często zastanawiają się, jak przebiega pierwsza wizyta w prywatnym ośrodku leczenia depresji i czy trzeba się do niej specjalnie przygotować. Spotkanie z psychoterapeutą nie wymaga wcześniejszego przygotowania. Na początku słucha głównie pacjenta, który ma okazję wyrazić swoje uczucia, myśli i obawy, a terapeuta zadaje pytania, które pomagają lepiej zrozumieć sytuację oraz określić odpowiednią formę terapii. Ważne jest, aby podczas pierwszej wizyty być otwartym i szczerym, ponieważ to pozwala na zbudowanie relacji opartej na zaufaniu, co jest kluczowe dla efektywnego procesu terapeutycznego.
Wiesz więcej o diagnozie depresji
Mamy nadzieję, że dzięki naszemu krótkiemu poradnikowi wiesz już, jak przebiega diagnoza zaburzeń depresyjnych i dlaczego jak najszybsze rozpoznanie choroby jest tak ważne. Obecnie istnieje wiele metod leczenia depresji, a za jedną z najskuteczniejszych jest uznawana psychoterapia. Miejscem, do którego można zgłosić się w przypadku długotrwale obniżonego nastroju, jest prywatny ośrodek leczenia depresji Osada Empatia.