Media społecznościowe cieszą się coraz większą popularnością, ponieważ dostarczają rozrywki, wielu cennych informacji, a także ułatwiają komunikację z innymi. Pomimo wielu zalet korzystanie z nich niesie też wiele zagrożeń, zwłaszcza dla młodzieży. Jak bowiem wykazały badania, media społecznościowe wpływają na nadużywanie substancji psychoaktywnych. Sprawdź, na czym polega ten wpływ i jak się przed nim chronić.
Spis treści
Związek między mediami społecznościowymi a nadużywaniem substancji
Nasz prywatny ośrodek leczenia uzależnień dla młodzieży przyjmuje coraz więcej młodych pacjentów, którzy borykają się z problemem nadużywania narkotyków, dopalaczy lub innych substancji psychoaktywnych. Według statystyk po narkotyki sięga nawet 21% nastolatków i niestety są to coraz młodsze osoby. Głównym powodem tego zjawiska jest łatwy dostęp do substancji psychoaktywnych, które można dzisiaj zamówić nawet przez internet. Dużą rolę odgrywają w tym także media społecznościowe, które ułatwiają nawiązywanie kontaktów z dealerami. To jednak nie wszystko, ponieważ media takie jak Facebook, Instagram, czy TikTok zawierają treści, które zachęcają do sięgania po używki.
Psychologiczne mechanizmy wpływu mediów na zachowania użytkowników
Media społecznościowe mają ogromną siłę oddziaływania na użytkowników i są w stanie wpłynąć na ich sposób myślenia, a nawet zachowania. Dzieje się tak dlatego, że znajdują się w nich treści przedstawiające konkretne idee, modele zachowań, czy też wskazówki pomagające rozwiązywać określone problemy.
Na sposób myślenia i zachowania użytkowników szczególny wpływ mają influencerzy i celebryci, którzy cieszą się dużym autorytetem i zaufaniem. Ich opinie stają się dla wielu osób wyznacznikiem postępowania, a prowadzony przez nich styl życia przykładem do naśladowania.
Znacznie w kształtowaniu postaw użytkowników mediów społecznościowych ma również wirtualna społeczność. Poprzez wymianę poglądów i informacji uczestnicy danej grupy wprowadzają nowe sposoby postępowania np. w zakresie żywienia, czy spędzania wolnego czasu. Niestety w ten sposób mogą również zainspirować się do sięgnięcia po nielegalne substancje, które mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia.
Rola mediów społecznościowych w promowaniu używek
Oddziaływanie mediów społecznościowych na użytkowników nie zawsze jest pozytywne. Wiele zawartych w nich treści prezentuje szkodliwe wzorce zachowań. Wśród nich są także te promujące używki. Przykładem może być promowanie metody odchudzania przy pomocy nielegalnych substancji, albo poprawiania nastroju przy ich pomocy. To jednak nie wszystko, ponieważ szkodliwe mogą być z pozoru niewinne filmy prezentujące relacje z różnych imprez, w których uczestnicy świetnie bawią się po zażyciu alkoholu lub narkotyków. W mediach społecznościowych nie brakuje również kanałów otwarcie reklamujących napoje alkoholowe, a nawet prezentujących sposoby na domową uprawę marihuany.
Badania i statystyki: co mówią dane?
Wpływ mediów społecznościowych na używanie substancji psychoaktywnych zainteresował również badaczy. Jednym z nich była doktorantka Brienna Rutheford z krajowego Centrum Badań nad Używaniem Substancji przez Młodzież na Uniwersytecie Kalifornijskim, która postanowiła sprawdzić, w jaki sposób treści związane z używaniem narkotyków i alkoholu są przedstawiane w mediach społecznościowych takich jak m.in. YouTube, Twitter (obecnie X), Instagram, czy TikTok. Pod lupę wzięła prawie 16 mln postów o tematyce substancji psychoaktywnych. Okazało się, że aż 76% z nich zawierało pozytywny opis ich używania.
Jak chronić się przed negatywnym wpływem mediów społecznościowych?
Jedynym sposobem na ochronę przed negatywnym wpływem mediów społecznościowych jest używanie ich w sposób rozsądny. Pamiętaj, by przede wszystkim ograniczyć czas poświęcony na ich przeglądanie, a także precyzyjnie wybierać oglądane lub czytane w nich treści. W szczególności chroń przed negatywnym wpływem mediów społecznościowych dzieci i młodzież. W tym celu wykorzystaj dostępne metody do kontroli użytkowania internetu przez swoje pociechy. Koniecznie też z nimi rozmawiaj na temat groźnych skutków sięgania po substancje psychoaktywne.
Pamiętaj również, że jeśli Ty lub Twoi bliscy mają problem z używkami, należy jak najszybciej poszukać profesjonalnej pomocy. Taką pomoc oferuje nasz zamknięty ośrodek leczenia uzależnień Empatia Osada, który specjalizuje się w terapii uzależnienia od narkotyków młodych osób.